بعد از دوسال وقفه در 'انجمن عصر یک کتاب' مرکز فرهنگی‌هنری شماره یک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان زنجان، کار این انجمن با نقد و بررسی کتاب'عاشقانه های یونس در شکم ماهی' نوشته جمشید خانیان شروع شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان زنجان، به گفته‌ی مریم بابایی مسوول مرکز شماره یک زنجان؛ انجمن "عصر یک کتاب" اولین جلسه نقد خود را با دو سال وقفه، با حضور نقادان کوچک و نویسندگان جوان استان برگزار کرد. این انجمن که در سالهای گذشته، "هفده جلسه" نقد موفق و پربار برای نوجوانان داشته است، با رویکردی تازه و جدی؛ به مربیگری "مریم بیات تبار" کارش را از سر گرفت.
 در این جلسه، سه نفر از داستان نویسان جوان و فعال استان در جمع بچه‌های کانون حضور داشتند. «امیرمحمدصمدی» از نویسنده­های آتیه­داری که مطالعات گسترده‌ای در زمینه داستان دارد، عاشقانه­های یونس در شکم ماهی را یکی از بهترین کتابهایی دانست که تاکنون خوانده و با گذشت چند سال، هنوز بیشتر صحنه‌های آن را خوب به خاطر دارد.
  صمدی گفت: «این داستان بخوبی توانسته عشق و عرفان را با زندگی روزمره تلفیق کند. جنگ را به ظاهر در حاشیه قرار داده اما تمام دگرگونی‌ها و اتفاق‌های داستان از تبعات آن است و نشان می دهد که چطور در کنار مرگ، داشته‌های زندگی ارزشمند می‌شود، دلبستگی‌ها تغییر می‌کند، دل‌ها بزرگ می‌شود. در نهایت شخصیت‌هایی مثل یونس، خودشان را نشان می‌دهند و نگاه ما را به زندگی عوض می کنند.»
فاطمه کرمی از اعضای قدیمی کارگاه‌های ادبی کانون که فارغ التحصیل رشته ادبیات نمایشی هست، درباره این کتاب گفت: «با اینکه گفتگوهای کتاب با روایت آن برابری می‌کند و بیشتر از حد انتظار است اما به خوبی توانسته لحن هر شخصیت را نشان دهد. دیالوگ‌ها سنجیده و کوتاه است که نشان می دهد، نویسنده کتاب، نمایشنامه نویس توانمندی هم است.»
هر کدام از بچه­ها به نقاط قوت و ضعف کتاب اشاره کردند و در کنار نویسنده­های جوان، روز خوبی در کانون رقم زدند.
بابایی خلاصه‌ای از معرفی کتاب را اینگونه بیان کرد: کتاب عاشقانه‌های یونس در شکم ماهی به نویسندگی «جمشید خانیان» از نویسنده­های توانای کشور می­باشد. از سری رمان های نوجوان امروز، انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است که برای گروههای سنی “د” و “هـ”  نوشته شده است.
بخش اصلی داستان در فضای شهر خرمشهر و در روزهای نخستین آغاز جنگ تحمیلی ایران و عراق در خانواده‌ای اهل موسیقی و نسبتاً متمول می‌گذرد. سارا، قهرمان داستان، دختر نوجوانی است که در آغاز ویژگی‌های همه دختران هم‌سن و سال و هم‌طبقه‌اش را دارد. دختری باهوش و عاشق موسیقی که در دنیا پس از خانواده‌اش، پیانویش را از هر چیز دیگری بیشتر دوست دارد. دختری با خودخواهی‌های خاص خودش که در مسیر داستان به تدریج تغییر می‌کند و بالغ می‌شود.
«عاشقانه‌های یونس در شکم ماهی» اتفاقی نو در عرصه رمان نوجوان ایرانی به‌شمار می‌رود. کتاب خانیان بدون گذر از خط قرمزها، داستانی عاشقانه را در فضایی پاک برای خواننده بازگو می‌کند. این رمان را می‌توان داستانی نمادگرا دانست، به کارگیری نمادهای دینی و عاشقانه، چون یونس و سلما در رمان نوجوان انتخابی جسورانه بوده است. یونس پسری که نامش پیامبر اسیر در شکم ماهی را تداعی می‌کند، انسان خاصی است و حتی به نظر می‌رسد مرگی منحصربه فرد و خود خواسته داشته باشد و هم چون یونس از شکم ماهی رها شده باشد. استفاده از چنین نمادی در عین فعال کردن تخیل نوجوان، خطر ساده‌سازی اسطوره‌های دینی را همراه دارد.

رمان قلب های نارنجی، هستی، توران تور، آرزوی سوم، لالو، فصل پنجم سکوت، حتی یک دقیقه کافیست، مجموعه داستان کسی که موهایم را شانه زد و داستان نزدیکتر بیا احمد و... نمونه کتابهایی است که سالهای گذشته در این انجمن نقد و بررسی شده است.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد